Sarıgerme

Bir yaz birde bahar: Sarıgerme
Yılın dokuz ayı güneşli Sarıgerme’de senede dört mahsül alınıyor. Sıcaklık yaz kış 7 derecenin altına düşmediği gibi Şubat ve Martta açan portakal çiçekleri çevreye adeta parfüm saçıyor. Sarıgerme’nin solunda ve sağında iki koy var ki, anlatılabilecek gibi değil. Sarsıla Koyu ve Aşı Koyu… Mısır Hidivi Abbas Paşa’nın av köşkü olarak niyetlendiği “İstasyon binası” ise, günümüzde devlet üretme çiftliği olarak kullanılırken komik öyküsü ve doğal ortamı ile gelenlere keyif dağıtıyor.

Dalaman Çayı’nın üzerinde taşınan tomruklar denize kaçmasın diye çayın deniz bağlantısı kapatılırmış. Bu işleme “Germe” deniyor. Dalaman Çayı’nın kollarından “Sarısu”da bölgenin deresi. İşte “Sarı” ile “Germe” birleşerek 4 yılda gelişip güzelleşen altın kumlu Sarıgerme ismini oluşturmuş.
Esas yerleşim Osmaniye Köyü, sahilden 850 metre içerde kurulu.
Yılın 9 ayı güneşli Sarıgerme’de senede 4 kez mahsül alınıyor. Sıcaklık +7 derecenin altına düşmediği gibi Şubat ve Martta açan portakal çiçekleri ile çevre parfüm deposuna dönüyor.

Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı Sarıgerme’yi cümlelerle çizmeye sahilden başlarsak; 7 km. uzunluğunda sığ mı sığ, geniş mi geniş bir kumsalı denizde de devam ediyor. Karşıda “Babaada” uzak değil. Zirvesine çıkıp Sarıgerme sahiline koşan dalgaları seyredip, yere yakın dallarından dam oluşan ağaçların altına oturup da, denizden gelen süzülmüş rüzgarı dinlemek ve koklamak insana müthiş bir keyif veriyor. Babaada, sahili dalgakıran gibi korurken etrafında su sirkülasyonu oluşuyor. Ege ve Akdeniz’in bu buluşma noktasında farklı tuz yoğunluğu dikkat çekici. Babaada’nın Sarıgerme yüzü aynı zamanda yatların korunağı. Arkası ise, muhteşem kayaların yer aldığı bir balıkadam cenneti.

Sarıgerme kıyı bantında bir iki karış derinlikli suda kilometrelerce yürüyebilirsiniz. Bilek ve dizinizi geçmeyen su tabanındaki kumlar, ayaklarınıza doğal masaj yaparken bacak kaslarınızı kuvvetlendirip vücuttaki tüm elektrik ve stresi alıp götürüyor.

NASIL GİDİLİR?
Ortaca ilçesine kara, hava ve deniz yollarıyla kolayca ulaşmak mümkün. İlçenin Dalaman Havaalanı’na uzaklığı 12 kilometre. Fethiye’ye 58 km., Muğlaya 81 km., İzmir’e 307 km., Ankara’ya 737 km., Antalya’ya 260 km., İstanbul’a 870 km. uzaklıktaki Ortaca’dan düzenli minibüs seferleri veya taksi ile 10 dakikada Osmaniye Köyü’ne buradan Sarçed projesi çerçevesinde ring seferi yapan turistik römorklu traktörler plaja Sarıgerme sahili, Pisilis antik kentine ulaşabilirsiniz. Dalyan ve Kaunos’a gitmek isteyenler Ortaca’dan 12 km. uzaklıktaki yöreye deniz veya kara yolculuğunu tercih edebilirler. Aşı-Sarıgerme, Aşı-İztuzu arasında kalan yollar için düzenlenen tekne turlarına katılma imkanı bulunuyor.

Otel Sevgi Sarıgerme köyü içersinde olup çarşıya 30 mt.uzaklıktadır.

NERELERİ GÖRÜLÜR, NELER YAPILIR?
Ortaca’dan 19 km. mesafede Sarıgerme sahili ve Osmaniye Köyü yer alıyor. Kilometrelerce uzanan kumsalı ile Sarıgerme’de sığ denizin erkenısınan suyu üst tabakaları sahile vuran dalgacıklarla taşınması neticesinde üşümeden deniz sezonunu her yerden önce açabiliyorsunuz. Ayak masajı vazifesi gören iri taneli kumsalda veya sığ suda yürüyenler üzerlerinde birikmiş stres ve elektikten kurtulup bacak ve mide kaslarını kuvvetlendirirken rüzgar ve güneşin etkisiyle kısa sürede bronzlaşabiliyorlar. Sahilin karşısında bölgeye hava kolidoru ve su silkülasyonu sağlayan Baba Adası zirvesine çıkıp insan vücudunda su sesi kadar etkileyici özelliğe sahip rüzgar sesiyle Sarıgerme sahilini ve mavi yolculuk teknelerini seyrederek dinlenebilirsiniz. Ayrıca deniz üzerinde filtre edilmiş iyot kokulu temiz hava zindelik kazandırıyor. Babaada kıyıları sualtı dalışları, sörf, yelken, parasailing, banana, kano yapmanıza da olanak tanıyor.
Dalaman’da bulunan ve Mısır Valisi Abbas Paşa tarafından Avcı Köşkü olarak siparişi verilip projelerin karışması sonucu Mısır’a yapılması gereken tren istasyonu olarak inşa edilen ve günümüzde Devlet Üretme Çiftliği olarak kullanılan bina ziyaret edilebilir

PSİLİS

Antik Şehir Pisilis Iberotel Sarıgerme Park’taki anıtlar büyük ihtimalle antik şehir Pisilis harabeleridir. Coğrafyacı Strabon (M.Ö. y.y.) sonlarında Karya sahillerindeki küçük yerleşim merkezine değinmişler. O zamanlar Indos adı ile anılan (günümüzde: Dalaman Çayı) nehrin ağzına yakın olan ve rüzgardan korunan bu koy güvenli bir liman oluşturmakta idi. Roma kralı Julian zamanında (M.S. 361-363) günümüze Pisilis hakkında sadece bir yazı ulaştırılmıştır.
Halen görülebilen haberler, duvarlarla çevrili şehir merkezi (M.S. 4.-6 y.y.) bunun dışında kaln birkaç büyük yapı (M.S. 1.-3 y.y.’a anıt mezarlar) ve mezarlık kısmına (M.S. 1.-3 y.y.) ayrılmaktadır. Kayalıklı bir tepe üstünde bulunan şehir merkezinde dar caddeler ve sokaklar, birbirine yakın, dar ve genellikle iki katlı evler görülmektedir. Zemin katlarında ahırlar, üst katlarda oturma odaları bulunmaktadır. Bir kısmının dışardan merdivenleri bulunmaktaydı. 50-70 cm kalınlığındaki dış duvarlar taş, tuğla kırıkları ve horasanlar (Roma betonu = Opus Caementitium), damlar tahta kalaslardan. (Kalaslar hala sıkça görülebilmekte) ve kerestelerden inşa edilmiştir. İçme suyu dağlardan bir su kemeri ile aktarılmakta veya yağmur suları yeraltı sarnıçlarda birikmekteydi. Şehir duvarlarının yüksekliği yaklaşık 10 m, kalınlığı ise 3 m kadardı ve bunlar da Roma betonundan inşa edilmişti. (2 dış kabuk taştan ve duvarın içi gibi horasandan) Şehrin yaklaşık dörtte biri güneydoğudan gelen göçmen kumullarla örtülmüştür.
Şehir duvarlarının dışında, otel bungalovlarının olduğu bölümde bir anıt mezarın heybetli taşkütle-temeli (Mezar tapınağı”, belki zengin bir Romalının aile mezarı, büyük ihtimalle krallık zamanından kalma ve restoranın doğusunda bir duvar kalıntısı (tahminen yeni Romalılardan) bulunmaktadır.
Üçlü bazilikanın kalıntıları batı duvarının batısında ve “Büyük Nischen – Bazilika” kalıntıları kuzey duvarının kuzeyinde bulunmaktadır. Mezarlığın kalıntıları (tahminen krallık zamanının nekropolü) otel bungalovlarının güneydoğusundaki tepede görülmekte; kayalık arazide beşiktonozlu evler ve büyük bir hol.
Sahilin önünde bulunan Baba adasında da bir Roma mezarlığının kalıntıları bulunmaktadır. (zengin bir tüccarın aile mezarlığı?); kare şeklindeki mozole içinde bir hücre ve piremit şeklinde bir kiremit çatı bulunmaktadır.