Dalyan

Doğa harikası Dalyan’ı gördükten sonra Dustin Hoffman, Sting gibi ünlülerin soluğu neden bu yeryüzü cennetinde aldığını daha iyi anlayacaksınız. Dalyan, denizi, gölleri, tarihi, şifalı kaplıca sularıyla, kısacası her yönüyle tanrının ülkemize bahşettiği bir harikalar diyarı.

Çok değil, bundan 18 yıl önce Güney Ege’nin bu sakin köşesi uluslararası bir tartışma konusuyla gündemi geliyor, o güne kadar turizmle tanışmadığı için de dikkatleri üzerinde topluyordu. Dalyan’ın 5,5 kilometre uzunluğundaki İztuzu Plajı, tüm Akdeniz’de yaşayan ve nesli tükenmekte olan büyük boy kaplumbağalar Caretta Carettalar’ın üreme yeriydi. O yıllarda bu bakir kumsal yakınında başlayan yapılaşma, tüm dünyanın ilgisini buraya çekti. Sonuçta doğa aşıkları savaşı kazandı ve tesisleşmenin önüne set çekilirken, milyonlarca yıldır yaptıkları gibi dev kaplumbağalar, plaja yumurtalarını güven içinde bırakmaya devam etti.

Dalyan, Anadolu’nun en eski yerleşimlerinden Kaunos Antik Kenti ile başlayan yaşamına, Köyceğiz Gölü’nü Akdeniz’e bağlayan kanalın iki yakasında devam ediyor. Sazlıklar arasından süzülerek nehirde gezinen rengarenk tekneler sizi M.Ö. 4. yüzyılda dağların yamaçlarında kurulan kaya mezarlarına götürüyor. Sadece oraya mı? Dalyan’ın her tarafından fışkıran şifalı kaplıca sularına, insanlara sağlık dağıtan çamur banyolarına, Mavi Madagaskar Palmiyesi başta olmak üzere 110 çeşit palmiye ve 700 tür kültür bitkisi vahasına, belki de en önemlisi, soyu tükenmekte olanlar dahil 154 kuş çeşidinin yaşadığı doğal cennete götürüyor